Pozitívne aspekty repkového oleja v strave detí
Rastlinné oleje sú nesmierne dôležitou súčasťou stravy tehotných žien a malých detí. Obsahujú esenciálne nenasýtené mastné kyseliny (ALA a LA), ktoré sú potrebné pre správny rast a vývin detí[1]. Zrejme preto sú tuky jednou zo zložiek materského mlieka, ktoré vzniká v procese laktácie a je najvhodnejšou stravou pre novorodencov a dojčatá. Obzvlášť dôležitú úlohu zohráva skupina polynenasýtených mastných kyselín PUFA (polyunsaturated fatty acids) prítomná v materskom mlieku: kyseliny linolovej (omega-6) a kyseliny linolenovej (omega-3) ako aj ich deriváty s dlhým reťazcom[2].
Treba podotknúť, že dokonca ani Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neodporúča batoľatám do tretieho roku života žiadne obmedzenia v konzumovaní tukov. Žiaľ, často na to zabúdame a prenášame svoje stravovacie návyky do stravy svojich detí, čo sa často prejavuje práve obmedzením tukov v každodennom jedálničku.
Na príklad, toto nesprávne konanie bolo zistené v strave poľských batoliat, ktoré sa zúčastnili projektu v roku 2011 „Stravovacie návyky a stav stravovania batoliat v Poľsku“ – 31% zeleninových a zeleninovo-mäsových jedál pre 6-mesašné batoľatá ktoré boli po domácky pripravené, neobsahovalo pridaný tuk. Podobne ako 39% jedál pripravených pre 12-mesačné deti. Dnes je prítomnosť tukov v strave dieťaťa a hlavne prítomnosť esenciálnych nenasýtených mastných kyselín veľmi dôležitá. Práve v rastlinných tukoch sú obsiahnuté vzácne kyseliny: kyselina linolová LA (omega-6) a alfa-linolenová ALA (omega-3), ktoré patria do skupiny nenasýtených mastných kyselín ovplyvňujúcich zdravý rast a vývin detí.
Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by práve tuky mali zabezpečovať 45% dennej spotreby energie. To znamená, že každodenná strava novorodenca by mala obsahovať 10-20 g rastlinného oleja[3].
Nesmieme zabúdať, že rastlinné tuky sú medzi piatimi skupinami tvoriacimi plnohodnotný denný jedálny lístok dieťaťa a obzvlášť odporúčané sú hlavne tie, ktoré obsahujú polynenasýtené mastné kyseliny.
Aký rastlinný tuk máme zvoliť, aby sme mali istotu, že dávame dieťaťu to najlepšie? Odborníci odporúčajú repkový olej. Tento tuk obsahuje nielen vzácne alfa-linolenové kyseliny zo skupiny omega-3, ale má v sebe aj linolovú kyselinu zo skupiny omega-6. Navyše v optimálnom pomere kyselín omega-6 ku kyselinám omega-3, tzn. 2:1[4]. Stačia 1-2 lyžice repkového oleja, aby sme pokryli dennú potrebu tukov v strave dieťaťa a dodali mu vzácne a prírodné nenasýtené mastné kyseliny[5].
[1] http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/783
[2] B. Pawlus, A. Kordek, B. Łoniewska, Základné zložky materského mlieka – najnovšie poznatky, [v:] Borgis – Rodinná medicína 5/2004, Varšava 2004, s. 213-216.
[3] L. Kovacs, K. Babinská, Ľ. Ševčíková, Nové trendy vo výžive detí, Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Bratislava 2010.
[4] Prof. dr hab. Jan Krzymanski, Chemické zloženie repkového oleja v porovnaní s ostatnými rastlinnými olejmi, [v:] Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009, s. 51.
[5] L. Kovacs, K. Babinská, Ľ. Ševčíková, Nové trendy vo výžive detí, Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Bratislava 2010.