Tuky v strave športovcov

Športovci, rovnako profesionáli, ako amatéri obzvlášť dbajú o svoju stravu. Snaha o dodanie všetkých potrebných výživných látok do organizmu vo vhodnom množstve je odôvodnená – organizmus, vystavený intenzívnešiemu fyzickému výkonu potrebuje posilu, ktorá sa mu dostáva prostredníctvom stravy. V závislosti od druhu športu sa líši pomer jednotlivých výživných látok[1]. Jeden princíp však ostáva rovnaký – primeraný obsah tukov v strave.
Správny pomer tukov v strave
Tuky dostávajú do organizmu koncentrovanú formu energie, preto je treba dbať o to, aby pripravované jedlá obsahovali ich primerané množstvo. Potreba príjmu tých látok sa u športovcov nelíši od všeobecného odporúčaného pomeru – mali by predstavovať 30 – 35 % celkovej energie prijatej v strave[2]. Okrem toho, že telu dodávajú veľkú časť energie potrebnej pre zvýšenie výkonu, tvoria tuky aj izolačnú vrstvu v podkožnom tkanive.
Nenasýtené mastné kyseliny – tuky nevyhnutné pre organizmus
Dôležité je, aby sme dbali nielen o primeraný pomer tukov v strave, ale tiež o druh tukov, ktoré dodávame organizmu. Najviac hodnotné z hľadiska výživových potrieb sú nenasýtené mastné kyseliny, práve tie by mali predstavovať väčšinu, pretože tvoria 20 – 25 % výživovej potreby organizmu[3]. Obzvlášť dôležité sú esenciálne Omega-6 a Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny (ENMK), ktoré sú kľúčové pre správne fungovanie celého organizmu. „Esenciálne nenasýtené mastné kyseliny zohrávajú (ALA a LA pri ich dennej spotrebe 2 g, resp. 10 g) dôležitú úlohu pri udržiavaní správnej hodnoty cholesterolu v krvi, vďaka čomu predchádzajú vzniku arteriosklerózy. Ba čo viac, esenciálne mastné kyseliny (kyselina EPA a DHA už pri príjme 250 mg / deň) môžu svojim priaznivým vplyvom na cievny systém podporiť výkonnosť organizmu, čo má význam hlavne pri zvýšenom fyzickom výkone,“ hovorí profesor Artuk Mamcarz, kardiológ, člen zdravotnej komisie poľského olympijského výboru. Je potrebné dodať, že kyselinu ALA,organizmus prevádza na DHA a EPA. Aj preto je potrebné zaradiť do svojho jedánička potraviny bohaté na Omega-3 mastné kyseliny.
Dôležitou informáciou pre športovcov, a tiež všetkých tých, ktorí chcú udržať vo svojej strave optimálne množstvo esenciálnych mastných kyselín je fakt, že náš organizmus si ich nedokáže sám vytvoriť, to znamená, že musia byť prijímané spolu so stravou. Ako najdôležitejšie zdroje esenciálnych mastných kyselín (EMK) sa podávajú rastlinné oleje a margarín. Spomedzi olejov sa vyníma naša domáca surovina – repkový olej, ktorý je vďaka správnemu pomeru nenasýtených mastných kyselín Omega-6 a Omega-3 ideálny z hľadiska zdravej stravy[4].
Dobrá kondícia počas lyžiarskej sezóny
Tuky sú dôležitým prvkom diéty u každého z nás, nezávisle od toho, či sme fyzicky aktívni, alebo nie. Tieto zložky zodpovedajú za kľúčové funkcie nášho organizmu, také ako dodanie energie a udržiavanie tepla. Prísun vhodného množstva tukov, a obzvlášť esenciálnych mastných kyselín podporuje správne fungovanie organizmu, čo je obzvlášť dôležité v zimnom období, kedy vzhľadom na prebiehajúcu lyžiarsku sezónu sa z mnohých ľudí „stávajú“ športovci a potrebujú teda dobrú kondíciu.
[1] A. Mamcarz, M. Wernicki, Vysoký tlak. Ako sa účinne liečiť, Medical Education, Varšava 2014
[2] Prof. dr hab. J. Krzymański., Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009
[3] Tiež
[4] Tiež