Tuky v detskej strave
Súčasným trendom vo výžive detí je žiaľ snaha vyhýbať sa tukom. Tuky pritom môžu obohacovať jedálniček detí už od šiestich mesiacov. Úlohu tukov v detskej strave výborne plní práve repkový olej. Obsahuje totiž mastné kyseliny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v materskom mlieku.
Dobré tuky v detskej strave
Obdobie dojčenia je ideálny čas na to, aby dieťa začalo nadobúdať správne stravovacie návyky. Každá mama vie, že prvé mesiace života dieťatka majú obrovský vplyv na jeho ďalší vývin. Materské mlieko je nenahraditeľné, no keď do jedálneho lístka svojej ratolesti začneme zavádzať pevnú stravu, musíme sa najprv zamyslieť, či má vhodné zloženie. Rastlinný olej môžeme bábätku pridávať do polievok a prepasírovaných pokrmov už od šiestich mesiacov. Medzi rastlinnými olejmi vyniká vďaka jedinečnej kombinácii mastných kyselín práve repkový olej – obsahuje 20 % kyselín Omega – 6 a 10 % kyselín Omega – 3, teda ich odporúčaný pomer 2:1[1].
Kyseliny ALA (skupina omega-3) a LA (skupina omega-6) a vývin mladého organizmu
Repkový olej je hodnotnou súčasťou jedálnička tehotných žien a malých detí. Je totiž charakteristický vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín[2]. V rámci nich rozlišujeme aj polynenasýtené kyseliny (patria sem aj ALA a LA), ktoré si ľudský organizmus nedokáže vytvárať sám, a preto je potrebné prijímať ich zvonku, najlepšie vo forme pokrmov alebo prvkov príloh. To je mimoriadne dôležité hlavne u bábätiek, pretože kyseliny ALA a LA sú potrebné pre správny rast a vývoj dieťaťa[3].
Repkový olej – cenná súčasť jedálnička
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no tuky sú dôležitým zdrojom energie. Mimoriadny význam majú predovšetkým pre mladý organizmus. Repkový olej je výborným zdrojom omega–3 mastných kyselín, preto je hodnotnou zložkou detského jedálnička. V jeho prospech hovorí aj charakteristický odporúčaný pomer kyselín omega-3 a omega-6. Navyše ho vďaka neutrálnej chuti a vôni v polievke nie je cítiť.
[1] Prof. dr hab. Jan Krzymanski: Chemické zloženie repkového oleja v porovnaní s inými rastlinnými olejmi, [v:] Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009.
[2] Prof. dr hab. Jan Krzymanski: Chemické zloženie repkového oleja v porovnaní s inými rastlinnými olejmi, [v:] Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009.
[3] http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/783