Deti a aké tuky používať?

Napriek tomu, že špecialisti na výživu nutnosť tukov v strave potvrdzujú, tuky naďalej nie sú spájané so zdravou výživou, ktorej dôležitú zložku naozaj predstavujú. Vedci z Výskumného ústavu detskej výživy v Dortmunde dokázali, že tuky by mali byť zložkou potravy už od najskorších mesiacov života. Výskumy boli realizované s použitím repkového oleja. Tento olej totiž obsahuje esenciálne nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú potrebné pre správny rast a vývin detí[1].
Dôležitosť tukov v strave detí
Obdobie, keď je dieťa dojčaťom, je najlepší čas na začiatok formovania zdravých stravovacích návykov. Každá mama si je vedomá, že prvé mesiace života dieťaťa majú zásadný plyv na jeho ďalší vývin. Nič nenahradí materské mlieko, ale keď začíname rozširovať jedálny lístok dojčaťa o pevnú stravu, musíme uvažovať nad tým, či má vhodné zloženie. Odborníci na výživu potvrdzujú, že polročnému dieťaťu môžeme pokojne pridávať rastlinné oleje do polievok a prepasírovanej zeleniny. Medzi nimi by mal byť samozrejme repkový olej, ktorý je známy dobrým zložením Omega – 3 a Omega – 6 esenciálnych nenasýtených mastných kyselín.
Prekvapujúce výsledky výskumov
Pozitívny vplyv Omega – 3 mastných kyselín na vývin našich najmladších potvrdzujú výskumy realizované vo Výskumnom ústave detskej výživy v Dortmunde. V roku 2008 nemeckí odborníci na výživu vybrali vzorku 102 dojčiat vo veku 5 až 10 mesiacov. Deti boli rozdelené do dvoch skupín. Pod lekárskym dozorom rodičia svojim drobcom podávali päť jedál denne – základnou podmienkou boli zeleninové a zemiakové jedlá. Prvá skupina obohacovala zeleninovo-zemiakové jedlá kukuričným olejom, druhá používala repkový olej. Na konci experimentu bola porovnaná hladina kyselín omega-3 v krvi detí a druhá skupina mala výrazne lepšie výsledky než prvá[2].
Omega-3 a vývin mladého organizmu
Prečo je táto informácia až taká dôležitá? Omega – 3 mastné kyseliny patria do veľmi cennej skupiny mastných kyselín. Ľudský organizmus si ich nevie vytvoriť samostatne, a preto by mali byť dodávané zvonka, najlepšie v podobe jedál alebo ich prísad. Pridanie repkového oleja do jedál ovplyvňuje hladinu mastných kyselín v krvi a tieto kyseliny, ako napríklad kyselina ALA – ako tvrdia vedci z Dortmundu – pôsobí pozitívne na vývin mozgu človeka. Správne množstvo Omega – 3 v strave dojčiat je neskutočne dôležité, pretože práve v prvých mesiacoch života sa organizmus vyvíja najrýchlejšie. Autori výskumov tiež tvrdia, že detský organizmu dokáže dokonale vstrebávať Omega – 3 a Omega – 6 mastné kyseliny už od 5-6 mesiaca života. Navyše, vedci zistili, že Omega – 3 mastné kyseliny v rastlinných olejoch, ako napr. v repkovom oleji, sú dokonca stabilnejšie než tie v materskom mlieku, v ktorom sa tiež vyskytujú prirodzene[3].
[1] http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/783
[2] M. Kersting, „Ernährungs Umschau” (Ausgabe 2/2010), Dortmund 2010.
[3] M. Kersting, „Ernährungs Umschau” (Ausgabe 2/2010), Dortmund 2010.