Ste onkologickým pacientom? Dávajte si pozor na stravu
„Okrem mnohých ďalších príznakov je s onkologickými ochoreniami spojená často strata chuti do jedla a strata hmotnosti. Ubúda nielen zásoba tukových zložiek, ale aj aktívna svalová hmota, znižuje sa imunita, pacienti sú vo vyššej miere náchylnejší na infekciu, chudokrvnosť, spomalená je obnova buniek, tkanivových štruktúr a funkcií,“ potvrdzuje MUDr. Alžbeta Béderová, CSc. Preto je veľmi dôležité, aby jedlo tejto skupiny pacientov bolo správne vyvážené a poskytovalo najdôležitejšie živiny.
Pri zostavovaní jedálneho lístka platí zásada, že strava musí byť dostatočne pestrá a vyvážená z hľadiska základných a cenných zložiek výživy. „V prevencii všetkých civilizačných ochorení platí zásada výrazne obmedzovať spotrebu tých potravín, ktoré obsahujú rizikové nutrienty a u onkologického pacienta to platí dvojnásobne. Pamätajme, že stojí za to nahradiť nasýtené tuky v strave nenasýtenými tukmi a jedlá by sa mali pripravovať z čerstvých, biologicky čistých surovín, dodáva Béderová.
Tuk v strave
Tuky sú zdrojom energie. Pri vytváraní správnej stravy by sme mali klásť väčší dôraz na kvalitu a štruktúru tukov v potrave, a nielen na ich množstvo. „Dôležitú úlohu vo výžive majú polynenasýtené omega-6 a omega-3 mastné kyseliny prítomné v rastlinných olejoch – repkovom, slnečnicovom, orechoch a v tuku rýb a morských plodoch. Kyseliny ALA a LA zo skupiny omega prispievajú k udržaniu primeranej hladiny cholesterolu v krvi (pri konzumácii aspoň 2 g ALA / 10 g LA denne). Ľudské telo neprodukuje omega-3 a omega-6 kyseliny, preto sa ich prísun musí zabezpečiť stravou,“ dodáva Béderová.
Kyseliny omega-3 sú celkovo v tzv. západnej strave nedostatočne zastúpené a odporúča sa zvýšenie ich príjmu. Práve sa repkový olej vyznačuje najvýhodnejším zložením mastných kyselín zo všetkých rastlinných olejov. Zo zdravotného hľadiska obsahuje najmenej nasýtených mastných kyselín, ktoré by sme mali obmedziť (obsah je dvakrát nižší ako v olivovom alebo slnečnicovom oleji)[1]. Obsahuje tiež významné množstvo nenasýtených mastných kyselín zo skupiny omega-3, patriacich k nedostatočne zastúpeným v našej strave[2]. Zvýšený príjem repkového oleja na úkor tukov s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín a omega-6 kyselín zlepšuje štruktúru spotreby mastných kyselín.[3] Repkový olej je tiež zdrojom vitamínu E, ktorý prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
Správne zostavenou stravou musíme pre onkologického pacienta zabezpečiť aj dostatočný príjem kvalitných bielkovín, ktoré sú nevyhnutnou stavebnou zložkou na obnovu poškodených buniek počas choroby a liečby. „Plnohodnotné bielkoviny majú predovšetkým nízky obsah tuku, sú to ľahko stráviteľné druhy mäsa – kuracie, morčacie, králičie, ryby a pasterizované mlieko či mliečne výrobky, preferujeme probiotické, ktoré majú ďalšie benefity. Nevhodné sú syry plesňové a nepasterizované druhy. Prijem ochranných živín – vitamínov, minerálov, biologicky aktívnych flavonoidov a ďalších fytonutrientov zabezpečíme denným príjmom ovocia a zeleniny a tiež preferenciou celozrnných obilninových potravín. Ak pacient dobre toleruje strukoviny, sú tiež v strave vítané, pretože sú zdrojom bielkovín, vlákniny a ďalší ochranných fytonutrientov,“ dodáva Béderová. Energiu môžeme zabezpečiť aj ponukou orechov či olejnatých semienok, ktoré sú tiež zdrojom dôležitých polynenasýtených mastných kyselín z rady omega-3.
Stravu stojí za to prekonzultovať so špecialistom, ktorý vám pomôže upraviť jedlo podľa vašich preferencií a potrieb.
[1] J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.
[2] Tiež
[3] Szostak W.B. „Walory zdrowotne oleju rzepakowego w profilaktyce chorób układu krążenia i innych chorób”, w: „Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda” Krzymański J. (red.), wyd. PSPO, Warszawa, 2009, s. 57-88