10 dôvodov, pre ktoré sa oplatí používať repkový olej
Repkový olej, napriek svojim významným vlastnostiam, nie je v našej krajine náležite docenený. Repka olejná je rastlinou, ktorá sa prirodzene vyskytuje v našej zemepisnej šírke a okrem toho olej, ktorý sa z nej lisuje, má v porovnaní s inými druhmi oleja výhodnejší pomer mastných kyselín.
- Repkový olej obsahuje desaťnásobne viac omega-3 mastných kyselín než olivový olej. Jedným zo zdrojov omega-3 mastných kyselín sú ryby, ktorých konzumácia je u nás veľmi nízka. A práve repkový olej je významným zdrojom týchto zdraviu prospešných mastných kyselín[1].
- Repkový olej má v porovnaní s inými druhmi oleja výhodnejší pomer mastných kyselín. Práve optimálny pomer omega-6 mastných kyselín a omega-3 mastných kyselín (2:1), z pohľadu požiadaviek na zdravú výživu, je dôležitý pre zaradenie tejto podstatnej zložky do vyváženej stravy[2]. Menej výhodné pre nás sú nasýtené mastné kyseliny, ktoré by nemali tvoriť viac ako tretinu tukov, ktoré prijímame.
- Repkový olej dlhšiu dobu nemení svoje vlastnosti. Vyplýva to z jeho veľmi dobrej oxidačnej stability. Nemusíme sa teda obávať krátkej doby spotreby.
- Repkový olej je vhodný tak na vyprážanie, ako aj na pečenie, či prípravu šalátov. Množstvo ľudí má spojený repkový olej výhradne s vyprážaním, avšak tento olej má v skutočnosti omnoho širšie možnosti využitia. Je chuťovo nešpecifický a preto sa nemusíte obávať nežiaducej pachuti v šalátoch či iných pokrmoch.
- Repka olejná, z ktorej sa repkový olej vyrába, je často nazývaná „olivou severu”. Podobne ako olivový olej obsahuje veľké množstvo kyseliny olejovej[3]. Je teda prírodným produktom, ktorý môže mať veľmi široké použitie.
- Dve polievkové lyžice repkového oleja obsahujú toľko kyseliny alfa–linolénovej (ALA) zo skupiny omega-3 mastných kyselín, ktorá úplne pokryje fyziologickú potrebu človeka na deň[4].
- Repkový olej má vysoký obsah vitamínu E6.
- Repkový olej je bohatým zdrojom rastlinných sterolov6.
- Repkový olej je hodnotným prvkom stravy tehotných žien a malých detí. Môžu ho konzumovať aj deti v dojčenskom veku od 6 mesiacov. Je vhodný na prípravu polievok a iných pokrmov pre deti v dojčenskom veku[5].
- Repkový olej použitý na pečenie vykazuje dobré vlastnosti. V tekutom stave je ideálny na prípravu piškótového cesta, omáčok, šalátov a majonézy. Môže sa používať aj na prípravu teplých a studených pokrmov.
Tuky a oleje patria vo výžive človeka medzi základné potraviny. Sú zdrojom látok, ktoré organizmus nevyhnutne potrebuje pre svoju funkciu. Repkový olej v tomto ohľade nie je žiadnou výnimkou a jeho konzumácia je pre nás viac ako vhodná.
[1] Prof. dr hab. W. B. Szostak, Zdravotné benefity repkového oleja v prevencii chorôb obehovej sústavy a iných chorôb, [v:] Repkový olej- nová surovina, nová pravda, PSPO Varšava 2009.
[2] Prof. dr hab. J. Krzymański, Chemické zloženie repkového oleja na pozadí iných rastlinných olejov [v:] Repkový olej- nová surovina, nová pravda, PSPO Varšava 2009.
[3] Prof. dr hab. J. Krzymański, Chemické zloženie repkového oleja na pozadí iných rastlinných olejov [v:] Repkový olej- nová surovina, nová pravda, PSPO Varšava 2009.
[4] Prof. dr hab. W. B. Szostak, Zdravotné benefity repkového oleja v prevencii chorôb obehovej sústavy a iných chorôb, [v:] Repkový olej- nová surovina, nová pravda, PSPO Varšava 2009.
[5] A. Stolarczyk, P. Socha, Tuky v strave dojčiat. Borgis – Nová Pediatria 3/2002, Varšava 2002
Pre viac informácií kontaktujte:
Peter Barnaš Dominika Jurkiewicz
barnas@divino.sk jurkiewicz@divino.sk
+ 421 918 061 815 +421 910 227 999
Divino, Juicy PR solutions Divino, Juicy PR solutions