Zamilujte si repkový olej!Zamilujte si repkový olej!
Zamilujte si repkový olej!
Zamilujte si repkový olej!

Hľadať
 
  • O repkovom oleji
  • Zdravie a krása
  • Recepty
  • Naši experti
  • Slovník
  • Odborné informácie
  • O Kampani
Menu späť  
6 apríla 2016Nechajte odkaz
Nachádzate sa tu:
  1. Hlavná stránka
  2. Odborne informacie
  3. Je olej z obchodu skutočne hodnotný?

Je olej z obchodu skutočne hodnotný?

Badanie oleju

V mnohých diskusiách o jedlých tukoch sa objavuje téma trvanlivosti a čerstvosti olejov kupovaných v obchodoch. Spotrebitelia sa často zamýšľajú nad tým, či je olej, ktorý si vybrali, čerstvý a prospešný ich zdraviu. Či si dokáže zachovať všetky vlastnosti, ktoré mu na etiketách pripisujú výrobcovia, keď stojí na poličke niekoľko mesiacov. A či je rafinovaný olej rovnako dobrý ako ten lisovaný za studena. Výskumy ukazujú, že áno.

Z dôvodu početných pochybností spotrebiteľov oleja si Inštitút biotechnológie a poľnohospodársko-potravinárskeho priemyslu v lete v roku 2012 posvietil na repkové oleje dostupné na poľskom trhu, aby overil ich dve kľúčové vlastnosti: obsah Omega-3 mastných kyselín a trvanlivosť. Prečo sa technológovia potravín zaujímali práve o tieto parametre? Totiž Omega-3 mastné kyseliny predstavujú jednu z najdôležitejších zložiek oleja, ktoré získavame zo semien repky. Ich obsah v repkovom oleji je až desaťkrát vyšší ako v olivovom oleji[1]. Týmto kyselinám sa pripisujú obzvlášť priaznivé vlastnosti. Patria do skupiny esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, ktoré pomáhajú udržiavať správnu hladinu cholesterolu v krvi (kyselina ALA pri konzumácii dva gramy denne), ako aj na mnoho ďalších významných funkcií organizmu. V našej strave je ich však stále príliš málo.

Okrem toho panuje všeobecné presvedčenie, že oleje získavané procesom rafinácie (čistenia vo vysokých teplotách) majú menej kvalitné zloženie ako oleje lisované za studena, ktoré sú nie celkom oprávnene považované za lepšie, pretože sú prirodzenejšie. A napokon, koluje mnoho pochybností o dobe skladovania olejov – ak olej, ktorý vychádza z výrobnej haly, obsahuje mastné kyseliny a vitamíny, zachová si tie isté vlastnosti, keď bude dlhší čas stáť v obchode na polici vystavený vplyvom slnka a klimatizácie?

Výskum prebehol pomocou certifikovanej metódy určovania zloženia mastných kyselín DS//PA/05 (4. vydanie z 01.09.2010, Laboratórium na skúmanie potravín a životného prostredia) a jeho predmetom sa stalo šesť rôznych značiek repkového oleja, ktoré sú dostupné na poľskom trhu. Testovali sa štyri rafinované oleje (vrátane dvoch najpopulárnejších olejov z prvého lisovania) a dva druhy olejov lisovaných za studena. Všetky vzorky olejov boli zakúpené v obchodoch a každá mala iný dátum odporúčanej spotreby. Rôzne dátumy výroby umožnili objektívnejšie zhodnotiť trvanlivosť.

Výsledky

Výsledky sú veľmi zaujímavé. Podľa nich obsah omega-3 mastných kyselín, ktorý uvádzajú výrobcovia všetkých testovaných olejov, zodpovedá skutočnosti. V rafinovaných olejoch sa pohybovala medzi siedmimi až deviatimi percentami, v olejoch lisovaných za studena to bolo od 8,2 % do 9,2 %. Je potrebné zdôrazniť tento neveľký rozdiel, pretože ukazuje, že obidva druhy olejov sú z hľadiska vyváženého stravovania rovnako hodnotné.

Autori výskumu taktiež dokázali, že dĺžka skladovania (meraná podľa dátumu odporúčanej spotreby) vôbec nemá vplyv na kvalitu oleja. Jeden z olejov použitých počas výskumu bol testovaný takmer rok po vyrobení, ostatné mali za sebou rôzne dlhý „pobyt“ v obchodnom regáli, no ani jeden nepochádzal bezprostredne z výrobnej haly.

Okrem toho, v žiadnom z testovaných tukov sa hladina Omega-3 mastných kyselín neodchyľovala od množstva uvedeného na etikete.

Komentár odborníka

„Zaujímavý je fakt, že doba skladovania olejov nemala vplyv na zloženie mastných kyselín. Potvrdzuje to známu vysokú odolnosť repkového oleja,“ komentuje výsledky výskumu prof. Krzysztof Krygier z varšavskej Vysokej školy poľnohospodárskej v Poľsku. Zároveň potvrdzuje, že o hladine mastných kyselín v olejoch, vrátane repkového oleja, rozhodujú predovšetkým orné a pestovateľské faktory a obsah kyselín v semenách repky. Nemení to však fakt, že po zakúpení oleja a jeho otvorení je potrebné skladovať ho na chladnom a tienistom mieste, aby sme chránili vzácne zložky.

 

[1] J. Krzymański: Repkový olej – nová surovina, nová pravda. PSPO, Varšava 2009.

6 apríla 2016

Zdieľaj

Zdieľaj

Je olej z obchodu skutočne hodnotný?

FacebookGoogle+Twitter
Nie podoba mi sięSłabeŚrednieMoże byćŚwietne! (Hodnotenie)
Loading...
Čítaj tiež
Novinári aj blogeri používajú repkový olej
13 júla 2018
Stravovacie problémy Slovákov
13 júla 2018
Ste onkologickým pacientom? Dávajte si pozor na stravu
29 júna 2018
Jedzte správne tuky. Tuky sú stavebnými zložkami našich buniek
31 mája 2018
Relaxujte s repkovým olejom
28 mája 2018
Foodblogerka ReBarbora o repkovom oleji: Ako vegánka ho mám veľmi rada
28 mája 2018
Najnovšie články:
  • Užite si hranolky po novom. Bez tradičných zemiakov a s repkovým olejom
    13 júla 2018
  • Význam repkového oleja v dodržiavaní zdravého životného štýlu
    29 júna 2018
  • Tuky počas tehotenstva
    30 apríla 2018
  • Pripravte si dobré pesto. Skombinujte medvedí cesnak s repkovým olejom
    30 apríla 2018
  • Interview s Miriam Kalisovou: Nebojme sa olejov v kuchyni
    27 apríla 2018
  • Trendy raňajky? Skombinujte pohánku, ovos, quinou a repkový olej!
    31 marca 2018
O kampani
Zistite viac>>
Odborné
informácie
Zistite viac>>
Ekniha receptov
Zistite viac>>
Pre médiá
Zistite viac>>
Slovník
Zistite viac>>
Zamilujte si repkový olej!
  • Hlavná strana
  • O repkovom oleji
  • Zdravie a krása
  • Recepty
  • O kampani
  • Pre médiá
  • Slovník
  • Kontakt
Dolné menu
enjoy