Jana Šimkovičová: Do našej stravy patria aj tuky
Ste zakladateľkou najväčšieho portálu o cvičení na Slovensku, cvičte.sk, čo je podľa vás najväčší problém dnešných Slovákov?
Ľudí dnes najviac trápi otázka výživy. Je to hlavne preto, že vzniká informačný chaos, šíri sa veľa informácií – čo jesť, čo nie, čo je pre nás dobré a čo nie. Snažíme sa našich čitateľov upriamiť na správnu stravu. Nechceme, aby sa uchýlili k extrémom – úplne vylúčiť napríklad cukry. Významným problémom je aj nedostatok fyzickej aktivity medzi veľkou skupinou našich spoluobčanov, a platí to aj pre deti.
Aká strava prispieva k udržaniu dobrej fyzickej kondície? Čomu by sme sa nemali vyhýbať?
Určite by sme mali jesť zeleninu, a to v akejkoľvek forme. Mnoho ľudí stále žije na polotovaroch, ktoré do výživnej stravy jednoducho nepatria. Oveľa lepšie je, keď sa strava skladá z čerstvých vecí.
Aké jedlo je najvhodnejšie jesť pred behom či akoukoľvek fyzickou aktivitou? A čo by sme mali jesť po tréningu?
Je to veľmi individuálne, ale je logické, že náš tráviaci systém by nemal byť pred takýmto vysilením zaťažený jedlom. Približne dve hodiny pred tréningom by sme nemali jesť. Keď ide o jedlo po cvičení, to všetko závisí, o aký typ ide. Po intenzívnom spaľovaní by sme mali telu poskytnúť cukry, aby telo nabralo energiu a riadne fungovalo. Sama sa po dlhých behoch snažím telu dávať tieto zložky, aby som mala energiu na ďalšie akcie. Asi dve hodiny po cvičení treba prijať bielkoviny, ktoré umožnia regeneráciu a obnovu svalstva, a tiež vám umožnia naplniť žalúdok.
A aký je váš názor na problematiku tukov? Akú veľkú časť našej stravy by mali obsahovať?
Tuky sú zdrojom mastných kyselín a koncentrovanou formou energie, a preto by mali byť v našej strave. Vyvážená strava obsahuje tuky, cukry a bielkoviny. Otázky vznikajú, keď uvažujeme nad porciami. Samozrejme odporúča sa obmedziť príjem tukov, a to na 30-35% z celkovej energie jedla.[1] Čo je ale najhlavnejšie, je rozlišovať zdravé a nezdravé tuky. Hodnotné tuky v najväčšom množstve sa nachádzajú v semenách, orechoch, avokáde, rybách.
A tiež v olejoch. Aké používate vy sama?
Som zástancom rozmanitosti produktov, či už sa bavíme o tukoch alebo iných zložkách. Mám doma viac druhov olejov, stane sa, že použijem aj slnečnicový, kokosový, ale aj avokádový, tekvicový. Veľmi často tiež používam aj repkový olej, ktorý má vysoký obsah betakaroténu, provitamínu A a je bohatým zdrojom rastlinných sterolov.[2] Tiež obsahuje veľké množstvo mastných kyselín zo skupiny omega-3. Je však dôležité nielen ich množstvo, ale aj pomer, repkový olej má najlepší pomer mastných kyselín omega-6 k omega-3, t.j. 2:1.
[1] Ziemlański, Budzyńska-Topolowska 1991, Macrae i in. 1993, Mayes 1995, Komender i in. 1996, Przysławski, Bolesławska 2006, www.izz.waw.pl
[2] Shahidi F. „Antioxidants in oilseeds”, Department of Biochemistry, Memorial University of Newfounland, St.John’s, Canada (wyd. Wewnętrzne)