Interview s Miriam Kalisovou: Nebojme sa olejov v kuchyni
Ako foodblogerka a hlavne mamina malej Mie varíte často, takmer každý deň. Ako často pracujete v kuchyni s olejmi a pri akých jedlách?
Väčšinou používam olej ako základ do jedál – do šalátov, mäsa, tiež do polievok. Nevyprážam veľmi často, ale vtedy vždy použijem olej s dobrou odolnosťou voči tepelným zmenám, napríklad rafinovaný repkový olej, ktorý má vysoký bod zadymenia, až 242 °C (1). Tento produkt tiež ľahko odtečie z vyprážaných potravín, vďaka čomu sú menej kalorické.
Rada tiež pečiete, čo používate vtedy najčastejšie?
Pri pečení veľmi často používam ghee maslo, ale v prípade vegánskeho receptu ho nahradím rastlinným repkovým olejom, pretože nemení chuť a ani vôňu koláčov.
Posledné roky sa odborníci po celom svete aj v médiách venujú prospešnosti rôznych druhov olejov, zaujímate sa aj vy o tuto tému?
Určite áno. Každý druh má svoje výhody a špecifické vlastnosti, a preto sa snažím experimentovať. Oleje, najmä kvalitné, sú veľmi dôležitou súčasťou jedálnička.
A podľa čoho si teda vy vyberáte konkrétne oleje? Podľa zdravotných benefitov, trendov, chuti, ceny, dostupnosti?
Ako som už spomínala, mám vedomosti o zložení olejov, tak sa vždy snažím ich v kuchyni striedať a použiť na každý typ jedla ten vhodný. Určite sa riadim aj chuťou, vôňou a kvalitou.
Takže preto rada používate v kuchyni repkový olej?
Áno, rafinovaný repkový olej ma neutrálnu chuť. Je vhodný na opekanie aj na vyprážanie. Páči sa mi tiež, že nemá silný zápach a je stabilný. Okrem toho obsahuje cenné omega-3 mastné kyseliny, ktoré naše telo nie je schopné si samo vyrobiť. Okrem toho je z hľadiska výživy charakterizovaný ideálnym pomerom omega-6 k omega-3, t.j. 2: 1. Obsahuje tiež vitamíny E, K a provitamín A.
Je tiež vhodný aj pre deti, chutí aj Miuške?
Repkový olej je vhodný pre tehotné ženy a deti od veku šiestich mesiacov. Obsahuje esenciálne nenasýtené mastné kyseliny (kyseliny ALA a LA), ktoré sú potrebné na normálny rast a vývoj detí (priaznivý účinok pri konzumácii 2 g ALA a 10 g LA denne). Používam ho aj do jedál, ktoré pripravujem pre Miušku, ale nejako špeciálne neriešim, či jej chutí. Nesťažuje sa. (Smiech)
(1) Krygier K. „Właściwości użytkowe rafinowanego oleju rzepakowego”, w: „Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda” Krzymański J. (red.), wyd. PSPO, Warszawa, 2009, s. 89-92