Hojnosť sviatočných pokrmov si užite s repkovým olejom
Čo by boli Vianoce bez tradičných sviatočných dobrôt? Hoci sa jednotlivé zvyklosti v mnohých krajinách líšia, jedno majú všetky spoločné – hlavné jedlá sú ťažšie, vyžadujú si vyberané ingrediencie a trpezlivosť počas ich prípravy. Ako podávať sviatočné chody tak, aby neboli iba chutné, ale zároveň nezaťažili náš organizmus, vysvetľuje odborníčka na zdravú výživu MUDr. Katarína Babinská, PhD.
Charakter sviatočných pokrmov v krajinách naprieč Európou sa odvíja od kultúrnych zvykov. Na Slovensku máme na stole napríklad šošovicovú, hrachovú či hríbovú polievku, ale medzi Slovákmi je najrozšírenejšia kapustnica. Nasledujúcim chodom je vo väčšine rodín zemiakový šalát a ryba – väčšinou kapor.
„A to je pomerne veľké sústo pre náš organizmus. Aj preto je dobré mať pri ich príprave na pamäti, že repkový olej má optimálne zloženie mastných kyselín v porovnaní s ostatnými rastlinnými olejmi. Navyše jedlá pripravované na repkovom oleji majú okolo 10 % menej kalórií ako potravy pripravované na iných olejoch. Dôvodom je, že repkový olej ľahšie z jedla odteká,“ informuje Katarína Babinská. To sú len niektoré z dôvodov, prečo sa oplatí používať pri príprave sviatočných jedál repkový olej.
„Moderným trendom pri príprave pokrmov je nahrádzať nasýtené tuky nenasýtenými, ktoré sú pre organizmus vhodnejšie. Práve repkový olej patrí medzi oleje s najnižším obsahom nasýtených mastných kyselín, na druhej strane ponúka najviac esenciálnych nenasýtených mastných kyselín zo skupiny omega-3,“ dodáva odborníčka MUDr. Katarína Babinská, PhD. V neposlednom rade, kyselina ALA, ktorá je súčasťou repkového oleja, prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi (pozitívne účinky sa prejavujú pri konzumácii 2 g denne). Táto vlastnosť repkového oleja je obzvlášť dôležitá vo vianočnom období, keď sa stôl prehýba pod všakovakými dobrotami.
Na Slovensku počas Vianoc predovšetkým vyprážame a pečieme. Každá gazdiná hľadá spôsoby ako sviatočný pokrm pripraviť čo najlepšie. Pokiaľ ide výber tuku, repkový olej je vhodnou voľbou najmä vďaka svojim výborným vlastnostiam pri tepelnej úprave jedál. Vyznačuje sa stabilnosťou a odolnosťou, čo inými slovami znamená, že dobre znáša vyššie teploty. Tzv. bod zadymenia rafinovaného repkového oleja je až 242 °C.[1]
Repkový olej však ponúka i mnohé ďalšie využitia pri príprave vianočného stolu. „Rafinovaný repkový olej má neutrálnu vôňu aj chuť, takže jeho použitím nijako nenarušíme chuť, či vôňu tradičných vianočných pokrmov. Vynikajúco sa hodí na prípravu domácej majonézy, použiť ho možno pri príprave vianočného pečiva. Ak sa po sviatočnom hodovaní rozhodneme odľahčiť jedálniček a zaradiť doň viac zeleninových šalátov, nezabudnime na niekoľko kvapiek oleja, dobre nám poslúži práve repkový.“ Berúc do úvahy jeho schopnosť vyvažovať negatívne dôsledky sviatočného prejedania sa, repkový olej je skvelou možnosťou ako obohatiť vianočné hodovanie o praktický i výživný doplnok.
Slovensko: Ryba so zemiakovým šalátom
Potrebujete:
Na rybu:
500 g nakrájaného a očisteného kapra (alebo inú rybu)
hladká múka, strúhanka (na obalenie ryby)
1 vajce, soľ, pol pohára mlieka
repkový olej na vyprážanie
Na šalát:
2 kg zemiakov
3 lyžice repkového oleja
4 vajcia
plnotučná horčica podľa chuti, soľ, cibuľa, čierne korenie
mix rôznej sterilizovanej zeleniny
2 lyžice citrónovej šťavy
Postup: Rybu naporciujte na menšie kúsky, osoľte a obaľte v múke. V miske rozšľahajte vajce s mliekom, rybu namočte v tejto zmesi. Napokon obaľte v strúhanke. Vypražte na miernom ohni dozlatista z oboch strán.
Pred prípravou šalátu si najprv pripravte majonézu – zmixovaním vajíčka a oleja, pridajte aj trochu citrónovej šťavy. Dochuťte soľou, korením a horčicou. Všetku zeleninu nakrájajte na malé kocky. Rovnako vychladnuté zemiaky. Potom všetko spolu zmiešajte a dochuťte.
Poľsko: Kapusta s hubami
Potrebujete:
60 g sušených húb
500 g čerstvých šampiňónov Portobello
cibuľa, repkový olej
675 g kyslej kapusty opláchnutej v studenej vode
trochu vody
2 lyžice múky, soľ, korenie, bobkový list, nové korenie
Postup: Sušené huby namočíme do dvoch hrnčekov horúcej vody, necháme odstáť dve hodiny, potom scedíme do sucha a najemno pokrájame. Pozor: Vodu z namočených húb nevylievame. Čerstvé huby umyjeme a pokrájame na hrubšie kúsky, cibuľu nakrájame a smažíme asi 5 minút. Do veľkého hrnca preložíme kapustu, zalejeme vodou – môžeme využiť vodu z namočených húb. Pridáme huby a osmaženú cibuľu. Dochutíme soľou, korením, novým korením a bobkovým listom. Dusíme na miernom ohne 3 – 4 hodiny, občas premiešame.
Nemecko: Vianočná štóla
Potrebujete:
375 g hladkej múky
štipka soli
20 ml repkového oleja
20 g droždia
300 g hrozienok
100 ml mlieka
2 vajcia
hrsť mandlí a kandizovanej citrónovej šupky
50 g cukru, 1 lyžica práškového cukru, 1 balíček vanilkového cukru
perníkové korenie, lyžica rumu
175 g zmäknutého masla
Príprava: Najprv namočíme hrozienka do rumu a necháme cez noc odstáť. Pripravíme si cesto – vymiešame múku, droždie a teplé mlieko. Pridáme soľ, cukor, korenie, vanilkový cukor, vajcia, maslo, trochu oleja a ručne hnetieme aspoň 7 – 8 minút. Na hodinu necháme kysnúť na teplom mieste. Potom pridáme hrozienka, citrónovú šupku a mandle. Necháme podkysnúť ešte 15 minút. Cesto následne vyvaľkáme, potom zavinieme. V strede vyformujeme chrbát a ešte chvíľu necháme podkysnúť. Pečieme v rozohriatej rúre asi 45 minút. Ešte teplú štólu potrieme roztopeným maslom (alebo olejom) a posypeme práškovým cukrom
[1] J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009