Henrieta Peškovičová: Repkový olej používam do polievok i šalátov – po celý rok
Pamätáte si, kedy ste prvýkrát ochutnali repkový olej?
To si už veru nepamätám, bolo to veľmi dávno. Z detstva si však spomínam, že mama a starká používali repkový olej. Pamätám si, že sme v kuchyni používali aj iné oleje, napr. slnečnicový, a tiež tuky živočíšneho pôvodu ako maslo či bravčová masť.
Aké sú podľa vás najväčšie benefity repkového oleja?
Repkový olej patrí k najvyváženejším z hľadiska obsahu esenciálnych mastných kyselín. Obsahuje omega-6 a omega-3 mastné kyseliny v ideálnom pomere 2:1. No za najväčšiu výhodu považujem vysoký obsah vitamínu E, ktorý sa v rafinovanom aj za studena lisovanom oleji nachádza v podobnom množstve.
S akými surovinami najčastejšie používate repkový olej?
V nerafinovanej forme používam repkový olej najčastejšie v šalátoch zo surovej zeleniny alebo v jedlách pre deti. V kombinácii s inými olejmi ho používam v smoothie. Rafinovaný používam menej, väčšinou pri príprave jedál, ktoré si vyžadujú tepelné spracovanie. Siahnem po ňom, keď pripravujem napríklad cibuľový základ, pretože má vysokú teplotu zadymenia, takže sa nemusím obávať, že počas smaženia dôjde k vzniku škodlivých látok. Používam ho aj do palaciniek či tradičnej bábovky, keďže pri pečení lepšie znáša vysokú teplotu.
Používate ho v zimných mesiacoch častejšie ako napríklad v lete – pri pečení, varení a podobne?
Myslím, že ho používam asi rovnako. V lete mám veľmi rada vegánske polievky, ktoré robievam a zase šaláty – tie jedávam po celý rok.
Pridávate ho aj do pokrmov svojich detí?
Repkový olej obsahuje vzácne kyseliny zo skupiny omega-6 a omega-3, t. j. kyselinu LA a ALA, ktoré sú potrebné na správny rast a vývin detí (priaznivé účinky sa prejavujú pri konzumácii 10 g LA a 2 g ALA denne). Veľmi si ho preto cením. Rafinovaný repkový olej navyše nemá výraznú chuť ani vôňu, takže jeho prítomnosť v jedle mojim deťom neprekáža. Repkový olej môžeme pridávať do detskej stravy už od 6. mesiaca, a to práve pre vysoký obsah omega-3 mastných kyselín.
Vám ako dospelej chutí?
Repkový olej je zdrojom mastných kyselín, nevyhnutných pre organizmus. Obsahuje už spomínané kyseliny omega-3, ktoré náš organizmus nedokáže sám produkovať. Okrem toho má rafinovaný repkový olej neutrálnu chuť, vďaka čomu zvýrazňuje chuť iných prísad. Preto poň vo svojej kuchyni siaham.
Ako treba skladovať repkový olej?
Ak s nim zaobchádzate správne – teda udržujete ho v nižších teplotách a na tmavom mieste, neoxiduje tak rýchlo ako napríklad ľanový olej. Vydrží vám teda v „zásobe“ aj dlhšie.