Esenciálne mastné kyseliny – viete, ako sa do nich zahryznúť?

Dozvedieť sa viac o esenciálnych mastných kyselinách znamená porozumieť základom správnej výživy. Sú totiž najcennejšou skupinou mastných kyselín. Napr. kyselina ALA pomáha (pri konzumácii 2 g denne) udržiavať správnu hladinu cholesterolu v krvi. Organizmus si ich nedokáže vytvoriť sám, preto ich musíme prijímať v strave. To, že ich prítomnosť v nej je naozaj dôležitá, potvrdzuje i MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., odborníčka na zdravú výživu.
Pomenovanie esenciálne (teda základné, nevyhnutné) je v tomto prípade na mieste. Do tejto skupiny patria kyseliny ALA a LA (priaznivý účinok pri konzumácii 2 g a 10 g denne) sú potrebné na správny rast a vývoj detí. Avšak mnoho ľudí sa chce udržať v dobrej forme, a preto obmedzuje príjem tukov. No tuky sú predsa koncentrovanou formou energie a zdrojom mastných kyselín, preto nie je vhodné eliminovať ich z nášho jedálneho lístku. Namiesto toho treba vedome siahnuť po tých hodnotných. A tu netreba zabúdať, že rastlinné tuky, ako je napríklad repkový olej, sa vzhľadom na svoje zloženie odporúčajú ako náhrada živočíšnych tukov.[1]
Takže nie je tuk ako tuk. Môžeme totiž rozlišovať dva druhy – nasýtené a nenasýtené. Nasýtené mastné kyseliny sú súčasťou tučných druhov mäsa (hovädzie, bravčové, jahňacie), plnotučných mliečnych výrobkov, jedál z rýchleho občerstvenia, vyprážaných pokrmov či sladkostí.[2] Ich nadmerná konzumácia negatívne vplýva na náš organizmus. Na tej správnej strane v boji proti nesprávnemu stravovaniu stoja nenasýtené mastné kyseliny. Nájdeme ich v tukoch rastlinného pôvodu, napr. v repkovom oleji, ktorý je vzácnym zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Zistilo sa, že nahradenie nasýtených tukov nenasýtenými tukmi v strave pomáha udržiavať správnu hladinu cholesterolu v krvi.
Ako uvádza MUDr. Alžbeta Béderová, CSc: „Ľudský organizmus je schopný vyprodukovať všetky mastné kyseliny, ktoré potrebuje, s výnimkou dvoch – kyseliny linolovej zo skupiny omega-6 (LA) a kyseliny alfa-linolénovej zo skupiny omega-3 (ALA). Patria sem aj kyseliny eikosapentaenová a dokozahexaénová zo skupiny omega 3, ktoré sú prednostne prítomné v rybách a morských plodoch. Tieto musíme nevyhnutne prijať v strave, a preto ich nazývame esenciálne. Konzumácia rýb je na Slovensku, žiaľ, stále nízka. Preto je potrebné hľadať iné cenné zložky stravy. Môže to byť repkový olej, ktorý sa vynikajúco hodí na každodennú prípravu jedál.“
„Repkový olej, podobne ako orechy či ryby, obsahuje vzácne nenasýtené mastné kyseliny, ktoré priaznivo vplývajú na náš organizmus. Predovšetkým vďaka obsahu kyseliny ALA zo skupiny omega-3 a kyseliny LA zo skupiny omega-6 pomáha udržiavať správnu hladinu cholesterolu v krvi (priaznivý účinok pri konzumácii 2 g a 10 g denne). Každodenná konzumácia asi dvoch lyžíc repkového oleja úplne pokrýva fyziologickú potrebu kyseliny alfa-linolénovej (ALA) u človeka. Odporúča sa tiež v diabetickej strave,“ dodáva odborníčka.
Odborníci sa jednomyseľne zhodujú v tom, že konzumácia vzácnych kyselín je stále príliš nízka. A ak už konzumujeme, tak najčastejšie v zlom pomere – jeme príliš veľa kyselín omega-6 a príliš málo kyselín omega-3. Odporúčaný pomer týchto kyselín je však 2:1 a presne týmto pomerom sa vyznačuje domáci repkový olej. A ak vám tieto výhody stále nestačia, dodáme, že obsahuje až 10-krát viac omega-3 mastných kyselín než olivový olej.[3] Ide navyše o bezpečný olej, ktorý sa vynikajúco hodí do kuchyne. Rafinovaný repkový olej má totiž neutrálnu chuť a vôňu. Okrem toho je vhodný aj na smaženie, pretože vďaka vysokému bodu zadymenia je odolný voči vysokým teplotám. Vzhľadom na vyššie uvedené argumenty sa experti zhodujú, že môže byť súčasťou stravy tehotných žien aj detí už od 6. mesiaca života.
[1] www.izz.waw.pl
[2] www.izz.waw.pl
[3] J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.