Cviky na brucho? Pre rýchly metabolizmus to nestačí!

Poznáte to, na vašom bruchu sa objavili nechcené „faldíky“, pretože ste podcenili pohyb aj stravu. Máte pocit, že stačí len znova trocha potrápiť brušné svaly a metabolizmus sa okamžite zrýchli a vy budete chudnúť. To však nie je pravda, bez zmeny stravovacích návykov nepomôže joga, ani pilates, ani žiaden iný šport.
Metabolizmus alebo látková premena, to sú všetky chemické procesy, ktoré prebiehajú v tele s cieľom spracovať prijímanú potravu na energiu, potrebnú na udržanie základných funkcií organizmu. Je dôležité, aby každý človek poznal aj svoj bazálny metabolizmus, teda hodnotu, ktorá hovorí, koľko naše telo spáli kalórií za deň, dokonca aj v nehybnom stave,[1] pretože k tejto hodnote je treba prirátať spálené kalórie pri športe a tomu prispôsobiť stravu. Takže ak cvičíte len v nádeji, že sa zrýchli váš metabolizmus, a zároveň jete ťažké, kalorické a nezdravé jedlo, podľa tvorcov štúdie publikovanej v Exercise and Sport Sciences Reviews sa tak nestane.[2] Aby prišlo k zmenám, kalorická hodnota potravín by nemala prekročiť tú, čo spotrebujete počas dňa.
Počas každej fyzickej aktivity náš metabolizmus prirodzene stúpa. „Čím dlhšie a čím intenzívnejšie športujeme, tým viac kalórii spálime. Ak sa chceme zbaviť prebytočného tuku, mali by sme si vybrať stredne intenzívnu fyzickú aktivitu a cvičiť aspoň 20 minút, ak je to možné, aj dlhšie. Vykonávaním cvičenia, pri ktorom zaťažujeme brušné svaly, môžeme posilniť telo, zlepšiť držanie tela a dosiahnuť štíhlejší vzhľad,“ potvrdzuje MUDr. Katarína Babinská, PhD. poukazujúc na to, že strava je základ.
Pri pohybe telo využíva viac energie, takže spálené kalórie musíme nahradiť. „V jedle môžeme mať trocha viac bielkovín, cukrov i tukov. Posledné uvedené sú koncentrovanou formou energie a chránia nás pred tepelnými stratami. Ak chceme jesť nielen chutne, ale aj v prospech nášho tela, pri príjme sacharidov nemôžeme zabudnúť na vlákninu, do jedálnička tiež stojí za to zaradiť zdroje bielkovín rastlinného pôvodu a vyberať rastlinné tuky bohaté na nenasýtené mastné kyseliny. K takým patrí repkový olej,“ dodáva odborníčka. V tomto produkte tiež nájdeme provitamín A a vitamín E a K. Jeho zloženie tiež spĺňa požiadavky na jedlé tuky, stanovené vedami o výžive. Repkový olej má mimoriadne priaznivé zloženie mastných kyselín zo všetkých rastlinných olejov – obsahuje najmenej nepriaznivých nasýtených mastných kyselín (obsah je dvakrát nižší ako v olivovom alebo slnečnicovom oleji), avšak aj mnoho nenasýtených mastných kyselín zo skupiny omega-3. Okrem toho má ideálny pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín, t.j. 2:1.[3]
Repkový olej je univerzálny, preto by mal byť zaradený do jedálnička aj pri športe. Môžeme ho denne používať v studenej kuchyni na prípravu šalátov. Ak zvolíme rafinovanú verziu, môžeme ho tiež využívať pri pečení, varení alebo dusení mäsa a v menších množstvách aj na vyprážanie, pretože má dobrú odolnosť voči teplotným zmenám. Tí, ktorí nešportujú tak aktívne, sa zamilujú do jednej z jeho vlastnosť: jedlá pripravené na repkovom oleji majú asi o 5 – 10 % nižšiu energetickú hodnotu, pretože olej ľahko odteká z vyprážaných pokrmov.[4]
Ale to nie je všetko. Za spomaleným metabolizmom okrem nedostatku pohybu či nevhodného zloženia potravy je tiež nepravidelnosť v stravovaní. Odporúča sa jesť menej, ale často, ideálne 5x denne. Keď sú medzi jedlami veľké prestávky, dochádza k spomaleniu metabolizmu. Škodia tiež diéty a nevhodný spôsob tréningu. Nestojí za to ani podceňovať spánok a odpočinok.
[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Metabolismus
[2] http://www.nbcnews.com/id/30826120/ns/health-fitness/t/exercise-not-likely-rev-your-metabolism/#.WYse7zOTOuV
[3] Krygier K. “Światowa i krajowa pozycja oleju rzepakowego jako surowca oleistego”. Przem.Spoż. 51, 35, 1997
[4] J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.