Chcete začať s behaním? Nezabúdajte na správnu stravu!
S poslednými zimnými dňami sa pomaličky vytráca aj naša zimná lenivosť. Prvé slnečné lúče nás lákajú ísť si zabehať do prírody. Ak aj vy patríte medzi priaznivcov behu, tak tu nájdete rady ohľadom správnej stravy a tiež ako sa starať o vaše telo.
Šport a iné formy fyzickej aktivity zohrávajú dôležitú úlohu pre náš organizmus. Práve tie sú zodpovedné za dobrú kondíciu. Podobne ako nenasýtené mastné kyseliny v repkovom oleji – napr. kyselina ALA zo skupiny Omega-3, ktoré sa podieľajú na udržiavaní správnej hladiny cholesterolu v krvi (pozitívne účinky sa objavia v prípade konzumácie 2g ALA denne), ktorý je činiteľom rizika rozvoja ischemickej choroby srdca. V repkovom oleji nájdeme aj nevyhnutné rastlinné steroly, ktoré sú tiež nápomocné v boji s cholesterolom (pozitívne účinky sa objavia v prípade konzumácie minimálne 0,8g rastlinných sterolov/rastlinných stenolov denne) a vitamín K, ktorý má pozitívny vplyv na kosti.
Ako predísť rizikám
Avšak pre neskúsených môže beh predstavovať riziko. Pri snahe dosiahnuť čo najlepší výkon si zvykneme zvyšovať tréningové dávky. A s tým súvisí aj riziko poranenia. Telo sa pri intenzívnom tréningu unaví. Aj preto je náchylnejšie na poranenia, natiahnuté svalstvo, rezné rany, či vykĺbenia. Aj preto je veľmi dôležitá regenerácia a náležitý oddych po tréningu. Rovnako dôležitá je strava, ktorá musí dopĺňať všetky potrebné výživné látky.
Regenerácia
Doba regenerácie je individuálna a každý bežec by jej mal venovať náležitú pozornosť. Jedným z najdôležitejších aspektov regenerácie je spánok. Počas neho náš organizmus relaxuje a odpočíva. Ďalším dôležitým aspektom je streching – stačí dokonca len pár minút, aby sa napäté svalstvo uvoľnilo. Dôležitým aspektom regenerácie je aj jedlo – najvhodnejšie je, aby sa skladalo z výživných zložiek. Jedným z nich mali byť Omega – 3 mastné kyseliny, ktoré sa v bohatom množstve nachádzajú práve v repkovom oleji.
Tuky v strave bežca
Tuky sú nositeľom koncentrovanej energie a sú dôležité pri výstavbe bunkových membrán a hormónov[1]. Je pri tom dôležité vyberať správne tuky. Aj tu nám budú nápomocné rastlinné tuky, ktoré v porovnaní so živočíšnymi tukmi obsahujú menšie množstvo nasýtených mastných kyselín[2].
Zaraďte repkový olej do svojho pravidelného jedálnička. Je zdrojom esenciálnych mastných kyselín, ktoré si náš organizmus nedokáže vytvoriť sám. Naviac rafinovaný repkový olej má neutrálnu chuť i vôňu, vďaka čomu neovplyvňuje chuť jedál. Repkový olej – malá zmena s veľkým efektom.
[1] Prof. dr hab. J. Krzymański, Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009
[2] Tiež