Chcete mať krásnu a žiarivú pleť aj po lete? Jedzte tuky

V lete sme dopriali našej pleti vitamín D pochádzajúci zo slnka. Počas jesene dostane zabrať, a to nielen v dôsledku chladnejšieho počasia, ale aj vzhľadom na rastúci stres s pribúdajúcimi povinnosťami. Látky na jej regeneráciu prijímame potravou. „Ak sa chceme dobre starať o pleť, mali by sme investovať nielen do kvalitných kozmetických prípravkov, ale aj do vhodných potravín, vrátane cenných tukov. Prehrešky v strave sú vidieť veľmi rýchlo,“ potvrdzuje MUDr. Katarína Babinská, PhD.
Pokožka reaguje rovnako na zmeny, ktoré sa dejú v našom tele, ale aj vo vonkajšom prostredí. Takže, ak si chceme udržať zdravú a sviežu pleť alebo lesklé vlasy, mali by sme prijímať rozmanitú stravu bohatú na vitamíny a minerály. Konzumovať cenné tuky, ktoré sú jedným z podstatných faktorov veľmi prospešných pre zdravie. „Zvláštnu pozornosť venujte tiež dostatočnému príjmu čerstvej zeleniny a ovocia, siahnite po tmavom pečive, dôležité je i dodržiavanie pitného režimu, aj správny výber tukov,“ vysvetľuje Babinská.
Tuky pomáhajú pokožke produkovať vlastné prírodné lipidy, ktoré pôsobia ako bariéra proti strate vody a udržujú pokožku hladkú, pružnú a hydratovanú.
V našej strave by sme nemali zabúdať ani na polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo nedokáže bohužiaľ vytvoriť samo, preto ich treba dodávať do organizmu stravou. Omega-6 mastné kyseliny sú stavebnými prvkami bunkových membrán, ktoré pomáhajú zabrániť vysušeniu pokožky a udržiavajú ju hydratovanú a žiarivú. Omega-3 mastné kyseliny vyživujú pokožku, dodávajú jej jemnosť. „Je preto potrebné dbať najmä na dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín. Ich zdrojom sú rastlinné oleje, najmä repkový olej, ale aj orechy, semená olejnatých plodín či ryby,“ dodáva Babinská s tým, že výbornými zdrojmi omega mastných kyselín sú sardinky, makrely, tuniaky a lososy.
Nezabúdajme teda zaradiť repkový olej do nášho jedálnička. Môžeme si ho pridávať do smoothie, polievok, ako zálievku na šalát či na ňom vyprážať (v tomto prípade je potrebný rafinovaný) je najvhodnejším spôsobom. Obsahuje iba malé množstvá nasýtených mastných kyselín (obsah je dvakrát nižší ako v olivovom alebo slnečnicovom oleji).[1] Dôležité však nie je iba množstvo prijímaných nenasýtených mastných kyselín, ale aj ich pomer. Z hľadiska výživy je ideálny pomer omega-6 k omega-3 približne 2:1[2] a takéto vlastnosti charakterizujú repkový olej
„Našej pleti naopak neprospievajú potraviny, v ktorých je iba málo cenných vitamínov a živín, ako napríklad polotovary, fast food či vyprážané jedlá. Nepriaznivý vplyv má aj strava s nadbytkom cukru alebo soli,“ uzatvára Babinská. To okamžite ovplyvní stav našej pleti.
[1] Qualified Health Claims: Letter of Enforcement Discretion – Unsaturated Fatty Acids from Canola Oil and Reduced Risk of Coronary Heart Disease (Docket No. 2006Q-0091), Food and Drug Administration, October 6, 2006
[2] Qualified Health Claims: Letter of Enforcement Discretion – Unsaturated Fatty Acids from Canola Oil and Reduced Risk of Coronary Heart Disease (Docket No. 2006Q-0091), Food and Drug Administration, October 6, 2006