Ako variť tak aby sme mali zdravé srdce
Zlé návyky pri varení majú za následok stúpanie hladiny cholesterolu v krvi, ktorého veľké množstvo je rizikovým faktorom vzniku ischemickej choroby srdca. Stačí zaviesť do svojej kuchyne niekoľko správnych stravovacích návykov, aby ste sa postarali o svoje srdce!
Štatistiky poukazujú, že viac ako polovica z nás má príliš vysokú hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi[1]. Niektorí si neuvedomujú zdravotné riziká, iní s plným vedomím nechcú urobiť žiadne kroky, ktoré by prispeli k jeho zníženiu. Avšak stačí, ak dodržíme len zopár pravidiel zdravého životného štýlu a tým podporíme svoj organizmus v boji s vysokým cholesterolom.
Pravidelný pohyb a vyhýbanie sa stresu sú dôležité podmienky, ale kľúčové je aj dodržiavanie správnych stravovacích návykov. Ak na prípravu jedál použijeme repkový olej, siahneme na bohatstvo Omega-3 kyselín (ALA kyseliny), ktoré majú pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi. V čom spočíva tajomstvo a čo sa odporúča?
Viac nenasýtených mastných kyselín
Prijímanie nenasýtených mastných kyselín ovplyvňuje zdravie nášho srdca. Nahradenie nasýtených mastných kyselín tými nenasýtenými v našej strave, napomáha udržiavať správnu hladinu cholesterolu v krvi. Dobrou voľbou je repkový olej. Spomedzi preferovaných rastlinných olejov ako napríklad slnečnicový olej, olivový olej, ľanový olej, kukuričný, sezamový, sójový alebo arašidový, práve repkový obsahuje najmenej zdraviu neprospešných nasýtených mastných kyselín (napr. dvakrát menej ako olivový olej alebo slnečnicový olej) a tiež najviac (okrem ľanového oleja) esenciálnych nenasýtených mastných kyselín zo skupiny Omega-3, ktoré najviac chýbajú v našej strave[2]. Kyseliny LA (omega-6) a ALA (Omega-3) sú v repkovom oleji prítomné v ideálnom pomere 2:1[3] a práve ony ovplyvňujú správnu hladinu cholesterolu v krvi (pozitívne výsledky sa dosahujú pri príjme 10 g LA a 2 g AL). Už dve lyžice repkového oleja denne zabezpečia potrebné množstvo kyselín ALA a LA[4]
Jedzte veľa zeleniny a ovocia
Ovocie a zelenina zohrávajú v jedálničku dôležitú úlohu. Obsahujú rozpustnú vlákninu a sú bohaté na antioxidanty: napr. vitamín E[5]. Vitamín E a betakarotén obsahuje aj repkový olej.
Jedzte potraviny bohaté na fytosteroly
Fytosteroly sú rastlinné steroly. Nachádzajú sa v repkovom oleji a tiež v obilninách i výrobkoch z nich a v orechoch. Rastlinné steroly pomáhajú udržiavať správnu hladinu cholesterolu v krvi (pozitívne výsledky sa dosahujú pri príjme minimálna 0,8 g rastlinných sterolov/stanolov denne).
Jedzte častejšie ryby
Tuniak, losos, makrela alebo sleď – všetky tieto mastné ryby obsahujú veľké množstvo vzácnych kyselín Omega-3. Z tohto dôvodu by sme mali jesť ryby aspoň dvakrát za týždeň. Ak nie ste fanúšikmi rýb, tak by ste mali viac používať repkový olej, aby ste doplnili príjem kyseliny Omega-3.
Vysoká hladina cholesterolu v krvi je poslednou výstrahou pre zmenu stravovacích návykov. Nové pravidlá vo varení vám prinesú lepší pocit a hlavne budú prospešné pre zdravie srdca!
[1] http://www.webnoviny.sk/zdravie/clanok/1000447-vysoky-cholesterol-maju-mnohi-slovaci/
[2] Prof. dr hab. J. Krzymański, Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009
[3] Prof. dr hab. J. Krzymański, Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009
[4] Doc. Ing. Jiří Brát, CSc, VÝŽIVOVÉ INOVACE JAKO SOUČÁST SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI FIREM, Bratislava 2010
[5] P. Hlubik, L. Opltová, Vitaminy, Grada, Bratislava 2004.