Ako bojovať proti cholesterolu
Odborníci už celé roky varujú pred škodlivým vplyvom cholesterolu na cievnu sústavu a bijú na poplach, pretože množstvo dospelých mužov a žien má problém s jeho prílišnou koncentráciou v krvi[1]. Je však dobré, že sa o tomto probléme veľa hovorí – cholesterol je jednou z hlavných príčin srdcových chorôb. Čo to ale cholesterol v skutočnosti je a akým spôsobom ovplyvňuje naše zdravie? Ako sa môžeme pred ním chrániť? A napokon, ako táto téma súvisí s repkovým olejom? Odpovede na všetky tieto otázky nájdete nižšie.
Dobrý a zlý cholesterol
Cholesterol je látka vyskytujúca sa prirodzene v každom živočíšnom organizme. Je to dôležitá tuková zlúčenina, ktorá je súčasťou buniek, ba čo viac, je nevyhnutná pre ich správne fungovanie[2]. Je dôležité, že jeho príliš vysoká koncentrácia je nebezpečná: usadzuje sa na stenách tepien a spôsobuje vznik arteriosklerózy. Rozlišujeme dva druhy cholesterolu, hovorovo nazývané sú „dobrý“ (HDL cholesterol) a „zlý“ (LDL cholesterol)[3]. Práve tento LDL cholesterol je najnebezpečnejší pre naše zdravie. Aby prietok krvi v cievach ostal nenarušený, je potrebné jeho hladinu udržiavať na hodnote nižšej ako 100mg/dl (2,5mmol/l) pri aplikácií preventívnych opatrní[4].
Ako sa môžeme pred ním chrániť?
Udržiavanie správnej hladiny cholesterolu v krvi nie je veľkou výzvou, a nevyžaduje si ani drastické časové alebo finančné náklady. Správna prevencia pred cholesterolom zahŕňa 3 základné oblasti: prehliadky, spôsob života a strava[5]. Kontrole hladiny cholesterolu v krvi, ktorá sa vykonáva počas bežných prehliadok by si mali podrobiť nielen osoby, ktoré už trpia na choroby srdca, ale aj ľudia, ktorí sú v rizikovej skupine. Lepšie je chorobe predchádzať, než ju liečiť. Výborným „pomocníkom“ pri prevencii môže byť prechádzka, gymnastika, akýkoľvek, dokonca len malý, ale pravidelný fyzický výkon. No a samozrejme strava. Na otázku, ako by mala vyzerať zdravá strava, mnohí z vás odpovedia, že by mala obsahovať ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a naopak, nemala by obsahovať žiadne tuky[6]. Takáto predstava však nie je celkom pravdivá, pretože zdravá strava by mala obsahovať zo všetkého niečo, teda aj tuky. Tie by však mali byť starostlivo vybrané[7].
S tukmi je to podobné, ako s cholesterolom: môžeme ich rozdeliť na dobré a zlé. Tie prvé, nazývané nasýtené, sú veľkou hrozbou pre cievny systém[8] a preto by sme sa mali vyhýbať výrobkom, ktoré ich obsahujú. Nenasýtené tuky prospešné pre zdravie sa okrem iného vyskytujú v rybách a rastlinných olejoch, tiež v repkovom oleji v podobe esenciálnych nenasýtených mastných kyselín a pomáhajú udržať cholesterol v krvi na správnej hladine – napríklad kyselina linolová (LA, zo skupiny Omega-6, pozitívne výsledky sa dosahujú v prípade príjmu 10 g LA denne) a α-linolová (ALA, zo skupiny Omega-3, pozitívne výsledky sa dosahujú v prípade príjmu 2 g ALA denne)[9].
Cholesterol a repkový olej
Podľa kardiológov by mali rastlinné oleje predstavovať výraznú zložku stravy pri prevencii chorôb cievnej sústavy[10]. Obzvlášť tak repkový olej, ktorý spĺňa všetky požiadavky týkajúce sa jedlých tukov stanovené vedou o výžive[11]. Tento olej má jedno z najprospešnejších zložení mastných kyselín spomedzi svojich rastlinných konkurentov, a to vďaka bohatému obsahu Omega-3 (repkový olej ich obsahuje od 10 do 13%, čiže až približne 10-krát viac ako olivový olej!)[12] a tiež vďaka jeho ideálnemu pomeru k Omega-6 (1:2)[13]. To znamená, že v repkovom oleji sa nachádza dva-krát viac Omega-6 ako Omega-3 mastných kyselín. Repkový olej sa oplatí zaviesť do nízkocholesterolovej diéty aj z ďalšieho dôvodu – obsahuje rastlinné steroly. Fitosteroly (pri dennej dávke na úrovni 0,8 g) pomáhajú udržať hladinu cholesterolu na správnej hladine. V prírode sa v najväčšom množstve práve vystupujú v bunkách olejnatých rastlín, teda aj v repke. Preto je jeho obsah v repkovom oleji až 12 mg na 1 gram[14].
[1] http://www.webnoviny.sk/zdravie/clanok/1000447-vysoky-cholesterol-maju-mnohi-slovaci/
[2] S.D. Muller, K. Raschke, Cholesterol pod kontrolou, Wyd. Lekarskie PZWL, Varšava 2011
[3] Tiež
[4] Tiež
[5] A. Mamcarz, M. Wernicki, Vysoký krvný tlak. Ako ho úspešne liečiť, Medical Education, Varšava 2014.
[6] Tiež
[7] Prof. dr hab. J. Krzymański, Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009.; A. Mamcarz, M. Wernicki,Vysoký krvný tlak. Ako ho úspešne liečiť, Medical Education, Varšava 2014
[8] http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1461
[9] Prof. dr hab. J. Krzymański, Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009
[10] A. Mamcarz, M. Wernicki,Vysoký krvný tlak. Ako ho úspešne liečiť, Medical Education, Varšava 2014
[11] Prof. dr hab. J. Krzymański, Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009
[12] Tiež
[13] Tiež
[14] Prof. dr hab. J. Krzymański, Repkový olej – nová surovina, nová pravda, PSPO, Varšava 2009